Komemoracja o Krzysztofie Ślusarczyku

KOMEMORACJA O KRZYSZTOFIE ŚLUSARCZYKU

 

„Trudno jest pisać o kimś, z którym nie ma kontaktu od wielu lat i nie wiadomo co się z nim dzieje, jeszcze trudniej, gdy chodzi o zawodnika związanego z hokejem.

Właśnie takimi słowami w od wielu lat kronikarz i historyk sekcji sosnowieckiego hokeja starał się nam przypominać sylwetkę tego hokeisty. Będąc na wielu meczach czy spotkaniach organizowanych dla hokejowych legend na których można było spotkać starsze pokolenia hokeistów, często był poruszany temat tego zawodnika.

Przez wiele lat było wiele sprzecznych informacji i dyskusji na jego temat czy Krzysztof Ślusarczyk żyje lub gdzie przebywa.

Pan Krzysztof Wojtanowski postanowił to wszystko osobiście wyjaśnić. Po sprawdzeniu mnóstwa informacji, wykonaniu wielu telefonów oraz e-maili i gdy skontaktował się z jego synem potwierdził się najgorszy scenariusz.

 

W maju 2024 minęła 15 rocznica śmierci Krzysztofa Ślusarczyka.

Wychowanek KTH Krynica urodził się 21 czerwca 1955 roku w Muszynie koło Krynicy.

W 1973 roku grając w juniorach KTH wywalczył srebrny medal MP.

W latach 1974-76 reprezentował barwy Unii Oświęcim.

Kolejnym klubem w Jego karierze był Baildon Katowice, w którym występował w okresie od 1976-78 roku.

W 1977 roku grając w barwach katowickiego klubu zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski.

Od sezonu 1978-79 związał się z sosnowieckim Zagłębiem. Debiutował 22 września 1978 roku w meczu Zagłębie-Podhale zakończonym porażką sosnowiczan 3:5. Pierwszego gola uzyskał 26 września1978 w spotkaniu Zagłębia z Legią. Sosnowiczanie spotkanie to wygrali 8:4. Krzysztof Ślusarczyk zdobył gola w 26 minucie podwyższając wynik spotkania na 5:1. Debiutancki sezon zakończył strzeleniem 11 goli dla Zagłębia oraz zdobyciem srebrnego medalu Mistrzostw Polski.

W sezonie 1979-80 Zagłębie zostało stolicą polskiego hokeja, a Ślusarczyk w tym historycznym sezonie w 40 meczach zdobył 6 goli.

W kolejnym sezonie 1980-81 Zagłębie ponownie zdobyło MP, a Krzysztof Ślusarczyk poprawił swoją skuteczność uzyskując 13 goli w 36 rozegranych meczach w sezonie.

Ten sezon był niestety ostatnim w jego karierze.

W kwietniu 1981 roku w 39 kolejce rozgrywek pierwszej ligi w meczu rozegranym w Sosnowcu z Baildonem Katowice przegranym 3:5 Krzysztof Ślusarczyk został kontuzjowany. W wyniku poważnej kontuzji kolana przeszedł trzy operację, które niestety nie przywróciły już sprawności, aby mógł kontynuować dalszą karierę hokeisty. W reprezentacji Polski wystąpił w 7 meczach. Debiutował w meczu z RFN 2.11.1974 w Warszawie (dane odnośnie występów w reprezentacji Polski -Władysław Zieleśkiewicz ,,Encyklopedia Polskiego Hokeja”)

Od lutego 1986 roku Krzysztof Ślusarczyk przebywał w Chicago w USA. Zmarł 29 maja 2009 roku.

Syn Krzysztofa Ślusarczyka Artur rocznik 1977 to były reprezentant Polski, hokeista KTH Krynica, GKS Tychy i Zagłębia Sosnowiec oraz trener Reprezentacji Polski.

Wnuk Krzysztofa, Jakub Ślusarczyk kontynuuje tradycje rodzinne i również z sukcesami gra w hokeja.

 

Władysław Zieleśkiewicz w ,,Encyklopedii Polskiego Hokeja" tak napisał o Krzysztofie ,,przebojowy, niekiedy zbyt impulsywny zawodnik, dobry strzelec słabiej jeżdżący na łyżwach"

 

Od autora: uważam i myślę, że wiele osób to potwierdzi, że gdyby nie kontuzja to na pewno Krzysztof Ślusarczyk osiągnął by w hokeju znacznie więcej"

 

Tekst: Krzysztof Wojtanowski.

Fotografia: H.Pindór ,,Sport"1977, archiwum prywatne Artura Ślusarczyka.