Akademia Bramkarska bez tajemnic

"Akademia Bramkarska" bez tajemnic 

SKĄD WZIĄŁ SIĘ POMYSŁ UTWORZENIA "AKADEMII BRAMKARSKIEJ"? JAK DŁUGO JUŻ DZIAŁA?

 

Nasze pierwsze zajęcia „Akademii Bramkarskiej” odbyły się w grudniu 2021r. i do czerwca 2022r. (ten sezon jeszcze nie został zakończony) udało się dzięki mobilizacji rodziców oraz bramkarzy zorganizować łącznie 23 spotkania specjalistyczne na lodzie oraz treningów „na sucho”. Łączna liczba bramkarzy, z którą mieliśmy przyjemność pracować zamknęła się ostatecznie w liczbie 69. Na wszystkich zajęciach bramkarze pojawili się w ilości 519 co daje nam średnią na każde zajęcia jak łatwo policzyć około 22 bramkarzy. 

Sam pomysł powstania „Akademii” pojawił się już dużo wcześniej, jednakże przez natłok innych moich „bramkarskich” obowiązków nie było możliwości poświęcenia zbyt dużej ilości czasu dla prowadzenia systematycznych zajęć. Dzięki współpracy ze Śląskim Związkiem Hokeja na Lodzie, a zwłaszcza z Panią Danutą Piorun wcześniej odbywały się już zimowe obozy dla bramkarzy.

 

DO KOGO SKIEROWANA JEST OFERTA "Akademii Bramkarskiej"

 

Zajęcia Akademii Bramkarskiej SZHL skierowane są dla wszystkich młodzieżowych bramkarzy z całej Polski. Na naszych zajęciach uczestniczą bramkarze od najmłodszej grupy mini hokeja do juniora, którzy są podzieleni na dwie grupy według roczników oraz posiadanych umiejętności.

W tamtym sezonie zawitali do nas bramkarze nie tylko ze śląskich klubów, również z Czeskiego Cieszyna, Havirova, Oświęcimia, Nowego Targu, Opola, Wrocławia, a także z Łodzi.

Czasami w miarę swoich możliwości czasowych pojawiają się nawet bramkarze naszej PHL min. Kamil Lewartowski, czy Sebastian Lipiński.   

 

 

JAK MOŻNA ZAPISAĆ SIĘ NA ZAJĘCIA?

 

Zapis na każde zajęcia odbywają się w takiej samej formule poprzez wypełnienie zgłoszenia w formularzu udostępnionym na stronie Facebooka „Akademia Bramkarska SZHL”. Pozostałe konkretne szczegóły zostają wysyłane już do każdego rodzica elektronicznie.

 

JAK WYGLĄDA DZIEŃ ZAWODNIKA W CZASIE ZAJĘĆ "Akademii Bramkarskiej”?

 

Tak jak już wcześniej wspomniałem bramkarze są podzieleni na dwie grupy według roczników oraz posiadanych umiejętności. Następnie na początku zawsze odbywają się zajęcia ogólnorozwojowe w formie treningu stacyjnego, że szczególnym naciskiem na poprawę swoich zdolności motorycznych na każdej płaszczyźnie istotnej dla bramkarza a zarazem, która jest bardzo często zaniedbywana. Później przechodzimy do treningu specjalistycznego na lodzie, który odbywa się przeważnie na pracy bramkarzy w bramce ze zwróceniem szczególnej uwagi na poprawieniu techniki poruszania się na małej przestrzeni. Oczywiście również pracowaliśmy nad poprawą techniki samej jazdy na łyżwach. Grupa młodszych bramkarzy ma dostosowane ćwiczenia do swoich umiejętności, natomiast grupa starszych bramkarzy wykonuje podobne, ale oczywiście trudniejsze zadania. Trening jest przeważnie wykonywany w postaci stacji z wykorzystaniem zawodników strzelających.

 

JAKIE SĄ DALSZE PLANY DZIAŁANIA I ROZWOJU "Akademii Bramkarskiej „?

 

Tutaj odpowiem krótko – szkolenie zdolnych polskich młodych bramkarzy. Do końca czerwca chcemy przeprowadzić kolejne zajęcia na sucho, a od sierpnia zacząć na nowo pracę na lodzie.

 

CO MOŻNA POPRAWIĆ W SZKOLENIU BRAMKARZY MŁODZIEŻOWYCH W POLSCE?

 

To jest trudne pytanie, na które nie da się moim zdaniem jednoznacznie i prosto odpowiedzieć. Na pewno potrzebne jest systematyczne szkolenie bramkarzy w całej Polsce. Po drugie ważne jest też odpowiednie podejście do swoich obowiązków samych bramkarzy. Wiadomo, że na początku swojej przygody bramkarskiej niektórzy chcą się fajnie pobawić, ale z biegiem czasu trzeba ich uświadamiać w jakim celu to robi oraz podnosić ich walory mentalne. Ja osobiście uważam, że tu jest bardzo dużo do poprawy – strefa mentalna u młodego, a później już u dojrzałego bramkarza.  Technikę bronienia jesteśmy w stanie jako trenerzy nauczyć każdego bramkarza, oczywiście w miarę jego zdolności i możliwości, ale praca nad strefa mentalna to już jest dłuższy proces, na który nie zwraca się uwagi w polskim hokeju.       

 

PROSZĘ O PRZEDSTAWIENIE KADRY TRENERSKIEJ "AKADEMII BRAMKARSKIEJ"

 

Naszą kadrę trenerską Akademii Bramkarskiej tworzą:

 

- Arkadiusz Sobecki,

- Bartłomiej Nowak,

- Tomasz Kowalczyk,

- Dominik Krauze,

- Jakub Zawalski,

- Beniamin Sławiński,

- Jakub Maciejewski – trener odpowiedzialny za zajęcia motoryczne,

- Szymon Niemczyk.

 W skrócie chciałbym powiedzieć tak:

-  każdy z wyżej wymienionych trenerów był bramkarzem,

-  każdy z nich pracuje z młodzieżą lub seniorami PHL, 1Liga/MHL, PLHK

-  jest to grupa trenerów obecnie pracujących z bramkarzami przy Kadrach Narodowych U20, U18, U16 chłopców, U18 kobiet oraz Kadra Narodowa Seniorek.

 

 

Ze swojej strony na koniec chciałbym tylko dodać podziękowania dla wszystkich trenerów tworzących Akademię Bramkarską za włożoną pracę i zaangażowanie oraz że chcieli podjąć się wspólnie ze mną tej inicjatywy.

Osobne podziękowania chciałbym skierować dla rodziców oraz wszystkich bramkarzy, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w naszych zajęciach a na koniec Śląskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie za stworzoną możliwość do pracy z młodymi bramkarzami.

 

Dziękuję i oczywiście do zobaczenia na zajęciach.

 

 ARKADIUSZ SOBECKI