Podsumowanie 2023 roku w Śląskim Związku Hokeja na Lodzie

Podsumowanie roku 2023 w Śląskim Związku Hokeja na Lodzie

 

Chociaż nasz sportowy zegar liczy raczej hokejowe sezony to jednak pokusiliśmy się o podsumowanie naszej działalności w roku kalendarzowym 2023.

Realizując główne cele jakie stoją przed Śląskim Związkiem Hokeja na Lodzie, czyli rozwojem i popularyzacją hokeja na lodzie wśród dziewcząt i chłopców oraz szkoleniem młodzieży uzdolnionej hokejowo prowadzimy i koordynujemy regularne rozgrywki ligowe.

Nasi zawodnicy występują w mini hokeju, mikrusie, żaku młodszym i starszym oraz młodziku. Następnie juniorzy młodsi i starsi szkoleni w śląskich klubach rozgrywają mecze w ligach ogólnopolskich. Jako jedyny okręg organizujemy regularne rozgrywki dla zawodników         i zawodniczek w kategorii mikrus – jest to specjalnie stworzona kategoria, która umożliwia dzieciom płynne przejście pomiędzy zasadami gry w mini hokeju a rywalizacją w żaku młodszym.

W sumie w naszych szeregach zrzeszonych jest obecnie aż 1365 młodych sportowców.

Nad regulaminowym przebiegiem rozgrywek czuwa Wydział Gier i Dyscypliny SZHL we współpracy z Wydziałem Sędziowskim SZHL.

 

Kolejny działaniem wspierającym rozwój naszej młodzieży jest kierowanie działalnością Kadr Wojewódzkich: młodzików i juniorów młodszych. Wyselekcjonowani zawodnicy śląskich klubów uczestniczą we wspólnych treningach i zgrupowaniach. Organizujemy także bardzo atrakcyjne letnie obozy przygotowawcze. W tym roku zawodnicy młodzików trenowali na obozie przygotowawczym                        w Człuchowie, a juniorzy młodsi spotkali się na zgrupowaniu w Krynicy Zdroju.

Dużym atutem działalności Kadr Wojewódzkich jest świetna współpraca między trenerami, przekazywanie informacji o postępach zawodników co skutkuje dużą ilością naszych wychowanków   w Kadrach Narodowych.

Strzałem w dziesiątkę okazały się także zainicjowane i kontynuowane   u nas zajęcia Akademii Bramkarskiej SZHL skierowane są dla wszystkich młodzieżowych bramkarzy. W naszych zajęciach uczestniczą bramkarze od najmłodszej grupy mini hokeja aż do juniora, którzy są podzieleni na grupy według roczników oraz posiadanych umiejętności. Każde zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i uczestniczy w nich zawsze ponad 20 zawodników.  Projekt Akademii Bramkarskiej SZHL chociaż częściowo uzupełnia lukę jaką jest brak regularnych treningów bramkarskich w niektórych klubach.

Rok 2023 to także powrót do wieloletniej tradycji jakim były organizowane przez wiele lat wieloboje sprawnościowe dla najmłodszych.   W tym roku wszyscy uczestnicy walczyli o zdobycie pucharu „ZŁOTEJ ŁYŻWY". Zawodniczki i zawodnicy z roczników 2014 i 2015 rywalizowali na lodowisku w Katowicach Janowie w kilku konkurencjach na lodzie. Zdobywali punkty za jazdę slalomem przodem oraz tyłem, w slalomie z krążkiem, jeździe zakończonej strzałem na bramkę oraz konkursie na najszybciej przejechane okrążenie.

Wielobój zorganizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego cieszył się dużym zainteresowaniem i planujemy, aby na stałe powrócił do kalendarza sportowych imprez.

Wychodząc naprzeciwko potrzebom młodych zawodniczek, które nie zawsze miały możliwość pokazania pełni swoich możliwości w meczach z chłopcami, a wiek nie pozwala im jeszcze na rozpoczęcie kariery w drużynach seniorek Śląski Związek Hokeja na Lodzie zorganizował dodatkową kategorię rozgrywkową. W sezonie 2023/2024 na taflach lodowisk w pięciu miastach pojawiły się w grafikach nowe mecze - mecze MLHK, czyli Młodzieżowej Ligii Hokeja Kobiet. Do rywalizacji w lidze zgłosiło się pięć zespołów: BS Polonia Bytom, Kojotki Naprzód Janów Katowice, UKH Białe Jastrzębie, SKKH Atomówki GKS Tychy oraz UKHK Unia Oświęcim. W rozgrywkach z niewielkimi wyjątkami mogą uczestniczyć dziewczęta z rocznika 2008 i młodsze, a w pięciu drużynach zostały zgłoszone do rozgrywek     aż 103 zawodniczki w tym 12 bramkarek.  

I oczywiście kilka zdań o kontynuacji naszego flagowego projektu jakim jest Metropolia Silesia.

Od wielu sezonów współpracujemy z Morawsko Śląskim Związkiem Hokeja na Lodzie i zgłaszamy do rozgrywek śląskie drużyny selekty. W tym sezonie prowadziliśmy konsultacje naborowe dla roczników 2010, 2011, 2012 oraz 2013. Nasze drużyny rywalizują w regularnych rozgrywkach czeskiej ligi z rówieśnikami z okręgu Morawsko-Śląskiego (m.in. Vitkovice, Trinec, Poruba, Frydek Mistek) oraz z okręgu Olomuckiego (m.in. Zlin, Olomuc, Prerov). Są to drużyny o wysokim poziomie sportowym, dzięki czemu zyskujemy możliwość zwiększania umiejętności zawodników poprzez odpowiednią dla nowoczesnego hokeja intensywność spotkań.

 

Kolejnym bardzo dużym obszarem naszych działań są działania związane z realizacją zadań Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Koordynujemy szkolenie w 23 Ośrodkach Szkolenia Hokeja na Lodzie w całej Polsce w ramach Programu Dofinansowania ze Środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej sportowo  w ośrodkach działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego.  

Szkolenie obejmuje młodzież z całej Polski w kategoriach U-15, U-13 oraz U-11.

W ramach projektu zawodnicy uczestniczą w regularnych konsultacjach szkoleniowych, których program jest jednolity w całej Polsce,      a najlepsi z nich reprezentują okręg śląski, małopolski i kujawsko – pomorski w specjalnie przygotowanych turniejach.

Pełne zaangażowanie zawodników, sportowa rywalizacja i świetna współpraca trenerów, którzy podczas zjazdów mają możliwość wymiany doświadczeń i obserwacji postępów wyróżniających się zawodników z różnych klubów skutkuje licznymi powołaniami do Kadr Narodowych. Szkolenie odbywa się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W zakresie kolejnego dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Sportu i Turystyki  we współpracy z Instytutem Sportu realizujemy zajęcia sportowe dla najmłodszych adeptów hokeja w całej Polsce.  W ramach projektu „Rozwijaj się z hokejem” obejmującego „Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych” objęliśmy zasięgiem całą Polskę, a zajęcia naborowe otwarte dla wszystkich chętnych dzieci odbywały się w 68 grupach praktycznie na każdym z polskich lodowisk. W ramach projektu zorganizowaliśmy także trzy duże ogólnopolskie turnieje dla mini hokeistów –      w Oświęcimiu, Toruniu i Katowicach – Janowie. Turniej w Katowicach prowadzony był bez meczowych statystyk, a jego głównym celem nie było wyłonienie zwycięzców, ale sportowy rozwój dzieci, wspólna hokejowa zabawa oraz integracja dzieci i rodziców wokół sportu.

Realizując zadania Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Śląski Związek Hokeja na Lodzie w ramach projektu „Rozwijaj się z hokejem” zorganizował szkolenie trenerów grup młodzieżowych.

Szkolenie, w którym uczestniczyło 77 trenerów i trenerek z całej Polski składało się z części teoretycznej i części praktycznej. Tematyka dotyczyła treningu motorycznego dzieci, doskonalenie techniki jazdy, posługiwanie się kijem hokejowym, trening bramkarzy oraz aspekty psychologiczne w pracy z dziećmi.

Szkolenie odbyło się pod patronatem i z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem szkolenia był Śląski Związek Hokeja   na Lodzie wraz z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie.

Realizując we współpracy i dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki projekt „Upowszechnianie sportu w rodzinie oraz   w różnych grupach społecznych” zorganizowaliśmy dwa ogólnopolskie turnieje dla żaków starszych i młodzików „Hokejowo to zdrowo” oraz „Turnieje o Puchar Niepodległości”. Podczas organizacji turniejów kładliśmy duży nacisk na wychowawczą i edukacyjną rolę sportu.

"Hokejowo to zdrowo" 

W dniach 02-03.12.2023 na lodowiskach w Tychach, Oświęcimiu i Łodzi odbył się ogólnopolski turniej żaków młodszych pod nazwą „Hokejowo to zdrowo”.

Oprócz zmagań na tafli lodowej młodzi sportowcy uczestniczyli w warsztatach tematycznych      z fizjoterapeutami, podologami, dietetykami i psychologiem sportu. Zdobyli mnóstwo wiedzy   na temat prawidłowej dbałości o stopy w czasie uprawiania sportu, rozmawiali o płaskostopiu    i wadach postawy. Wykonywali ćwiczenia mające na celu rozwijanie odpowiednich partii mięśni wzmacniających i rozciągających kręgosłup.  Uzyskali informacje o prawidłowej diecie sportowca, odpowiednich nawykach żywieniowych oraz zdrowych przekąskach. Trenerzy otrzymali także pakiet materiałów ćwiczeniowych do pracy nad motywacją, wsparciem rozwoju dziecka i kształtowaniem odpowiedniego nastawienia młodych ludzi do uprawiania sportu.

„Turnieje o Puchar Niepodległości”

W dniach, kiedy cała Polska świętuje rocznicę odzyskania niepodległości także młodzi hokeiści rozegrali ogólnopolski turniej celebrując w ten sposób to święto. Drużyny z 20 polskich miast rozgrywały turnieje na trzech lodowiskach: w Oświęcimiu, Sanoku i Toruniu. Dodatkowo rozegrano indywidualne konkurencje sprawnościowe - celność strzału, najszybsze okrążenie i slalom z krążkiem. Niewiele mniej emocji dostarczyły konkurencje wymagające od zawodników wiedzy na temat historii Polski Niepodległej oraz znajomości geografii Polski. Uczestnicy rozwiązywali testy, układali puzzle z mapy Polski i popisywali się swoją wiedzą   na temat położenia ważnych miejscowości i obiektów na mapie Polski.

Realizując zadania PZHL w ramach szkolenia centralnego i grupowego Śląski Związek Hokeja   na Lodzie koordynuje działalność trzech Szkół Mistrzostwa Sportowego: Katowicach-Janowie, Bytomiu oraz w Toruniu oraz prowadzi  Kadry Narodowe Juniorów U-16, U-18,      U-20 oraz Juniorek U-18.