Ślubowanie złożone - Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 startują!

Już 19 stycznia w Korei Południowej rozpoczną się IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024.  Ta impreza to przedsmak „dorosłych” zimowych igrzysk olimpijskich, ale zarezerwowana jest tylko dla juniorów.

W igrzyskach weźmie udział prawie 1900 sportowców z 79 krajów świata, którzy będą rywalizować w 15 dyscyplinach i 81 konkurencjach (rozróżniając zawody dziewcząt i chłopców). W imprezie wezmą udział sportowcy w wieku od 14 do 18 lat.

Polska reprezentacja składa się z 48 osób w tym 37 chłopców i 11 dziewcząt. Nasi reprezentanci powalczą o medale w biathlonie              (6 sportowców), bobslejach (1), hokeju na lodzie 3×3 (13), saneczkarstwie (7), short tracku (3), łyżwiarstwie szybkim (4), narciarstwie alpejskim (2), biegach narciarskich (6), kombinacji norweskiej (2) i skokach narciarskich (4).

Reprezentanci Polski przed wylotem odebrali w Białce Tatrzańskiej olimpijskie nominacje i złożyli uroczyste ślubowanie.

Nominacje zawodnikom, trenerom, osobom współpracującym i członkom misji olimpijskiej wręczyła pani Joanna Badacz – członkini Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezeska Polskiego Związku Biathlonu oraz pani Magdalena Szozda – przedstawicielka sponsora Młodzieżowej Reprezentacji Polski z firmy FERRERO Polska, koordynująca program „Kinder joy of moving”. Całą ceremonię poprowadziła olimpijka, biathlonistka – Weronika Nowakowska.

W imieniu wszystkich zawodników ślubowanie złożył kapitan drużyny hokejowej Jan Matera, a trener główny hokejowej reprezentacji Tobiasz Bigos złożył olimpijską przysięgę w imieniu kierownictwa, trenerów oraz wszystkich osób współpracujących z zawodnikami.

Po odebraniu nominacji, pełnoprawni już olimpijczycy złożyli podpisy na flagach Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W walce o olimpijski medal turnieju hokejowego młodzi Polacy zmierzą się z ekipami z Danii, Łotwy, Austrii, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chińskiego Tajpej.  Turniej rozegrany zostanie systemem 3x3 na zmniejszonym polu gry.

A my dołączając się do słów Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego życzymy wszystkim reprezentantom sportowych sukcesów            w olimpijskim duchu fair play.

Trzymamy kciuki za każdego polskiego sportowca i za jak najlepsze ich występy w dalekiej Korei. Walczcie fair, pokonujcie swoje słabości, dajcie z siebie sto procent i bijcie swoje rekordy – zadowolenie i satysfakcja są wtedy murowane” – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.