Szkoła Mistrzostwa Sportowego Bytom - kuźnia młodych hokeistek !

Przedstawiamy krótkie podsumowanie sezonu żeńskiej drużyny SMS Bytom  okiem trenera Dariusza Jędrzejczyka.

 Sezon 2023/24 dla drużyny dziewcząt SMS Bytom w pewnym sensie był sezonem eksperymentalnym, nie do końca mogliśmy przewidzieć, czy dziewczyny dadzą sobie radę (wynikowo) w rozgrywkach seniorskich. Oprócz dziewcząt, które już miały za sobą uczestnictwo w rozgrywkach w PLHK były również debiutantki. Czas pokazał, że te młodsze i mniej doświadczone bardzo się starały dorównać tym nieco starszym,  a starsze wspierały młodsze budując wspólnie drużynę na dobre i na złe.

Wiele meczów drużyna wygrała, a w każdym angażowała się na 100 %.

W drużynie był obecny tzw. "team spirit". Trzecie miejsce naszej drużyny w rozgrywkach zasadniczych to dobry rezultat. Nie jednak miejsce w tabeli było głównym celem dla tej drużyny. Przede wszystkim chcieliśmy, aby dziewczyny się ograły, żeby każda z nich zagrała jak najwięcej minut i wzięła odpowiedzialność za wynik.

Pracowaliśmy w tym sezonie przede wszystkim nad indywidualnymi umiejętnościami każdej z zawodniczek, nie wprowadzając zbyt dużych obciążeń, a raczej skupiając się na prawidłowej technice ruchów, ze względu na ich rozwój somatyczny. Drugim elementem, nad którym pracowaliśmy jednocześnie to taktyka indywidualna i taktyka drużyny. To połączenie przynosiło nam wymierne korzyści podczas meczów z nierzadko z silniejszymi fizycznie przeciwniczkami Na wyróżnienie zasługuje cała drużyna, bo tylko gra kolektywna przynosiła nam efekty w dłuższym przedziale czasowym.

Wymiernym wynikiem personalnym były również regularne powołania naszych zawodniczek/uczennic w liczbie 7 z 14 uczęszczających do V Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej w Bytomiu do szerokiej Kadry Narodowej U-18 kobiet w sezonie 2023/24

Wierzymy, że praca jaką wykonały dotychczas dziewczęta oraz osiągane wyniki w lidze i Kadrze Narodowej, przekona następne młode zawodniczki do dołączenia do naszej szkoły i chętnie skorzystają z tej propozycji łączenia nauki i szkolenia hokejowego w SMS Bytom.

W kolejnym sezonie/roku szkolnym będziemy kontynuować to co robiliśmy obecnie, a także będziemy uczyć się nowych i doskonalić już poznane elementy techniczno-taktyczne oraz wprowadzać elementy szybkościowo-siłowe. 

Reasumując, uważamy, że była to była dobra decyzja o zgłoszeniu tej drużyny do rozgrywek. Więcej młodych zawodniczek ma możliwość regularnych sprawdzianów umiejętności nabytych podczas treningów i konieczności nauczenia się podejmowania szybkich decyzji w sytuacjach meczowych będąc pod presją przeciwniczek i wyniku. Powinno to dać im w przyszłości bazę do uczestnictwa           w rozgrywkach międzynarodowych np. EWHL.

 

Trener prowadzący zespół: Dariusz Jędrzejczyk

Trener asystent/bramkarek: Dominik Kraus

 

Dziękujemy za rozmowę.