Trenerskim okiem czyli podsumowanie sezonu SMS Bytom

Jak można podsumować sezon 2023/24 dla drużyny SMS Bytom (chłopcy)?

 

     Mijający sezon był pierwszym w historii szkoły, gdzie uczniowie/zawodnicy SMS Bytom uczestniczyli w rozgrywkach MHL, czyli rozgrywkach    I Liga/CLJ. Drużyna była złożona z zawodników roczników 2005-2008, którzy jeszcze w poprzednim sezonie grali w juniorze młodszym bądź młodzikach i nie mieli okazji grać przeciwko zawodnikom z I ligi, nie mówiąc o extralidze. Dlatego w tym projekcie zadanie nie było ukierunkowane na bezpośredni wynik meczów i miejsce w tabeli, tylko wykorzystanie możliwości uzupełnienia mikrocyklu treningowego            o sprawdziany umiejętności w postaci meczów MHL, tak aby zawodnicy SMS Bytom nauczyli się „dorosłego" hokeja, powtarzalności, utrzymania stabilności formy sportowej, odpowiedzialności w poczynaniach na tafli. Czy to się udało? Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć              w kolejnym sezonie, gdzie będziemy już wykorzystywać nabyte umiejętności i doświadczenie z tego sezonu.

 

Kilka słów o zawodnikach, co można pochwalić, nad czym trzeba mocniej popracować?

 

Zawodnicy SMS Bytom są uczniami V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. K. Skolimowskiej w Bytomiu.  Prezentowali bardzo zróżnicowany poziom wyszkolenia indywidualnego oraz przygotowania fizycznego i mentalnego w momencie startu sezonu rozgrywkowego, co skutkowało w pierwszych meczach bardzo wysokimi porażkami. Jednakże z każdym kolejnym meczem stawialiśmy zawodnikom i całemu zespołowi małe cele tak aby chłopcy małymi krokami uczyli się dorosłego hokeja. Duży szacunek należy się chłopakom      i to należy podkreślić, że zaangażowanie i zdrowie jakie zostawili na tafli, grając w pierwszych meczach w wąskim składzie, wiedzą tylko Oni       i ich najbliżsi. Niektórzy odnieśli większe lub mniejsze kontuzje, niektóre wymagały hospitalizacji, a później rehabilitacji.

Na pewno musimy cały czas pracować nad poprawą techniki jazdy i fizycznością, żeby móc skuteczniej konkurować ze starszymi od siebie przeciwnikami i bardziej doświadczonymi.

 

Jakie są dalsze plany rozwoju tej drużyny?

 

Żeby projekt mógł być kontynuowany w takim zakresie jak w tym sezonie ligowym musi być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim odpowiednia ilość zawodników pozwalająca mieć tzw.  „szeroką ławkę" aby w przypadku kontuzji i chorób, mieć odpowiedni skład. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie forma rozgrywek jaką będzie zaproponowana przez organizatora tj. PZHL.

Jeżeli obydwa czynniki będą dla nas pozytywne i będziemy je wstanie odpowiedzialnie zrealizować z korzyścią dla samych zawodników/uczniów to nie widzę innej ścieżki jak tą, którą rozpoczęliśmy w tym sezonie.

 

Jak wygląda dzień zawodnika SMS Bytom?

 

W zależności od tego, w której klasie są uczniowie/zawodnicy tak będzie wyglądał ich plan dnia tzn. Jedni zawodnicy zaczynają dzień od porannych zajęć na lodowisku w postaci treningu specjalistycznego a następnie idą do szkoły na zajęcia dydaktyczne. W godzinach późno popołudniowych najlepsi zawodnicy trenują z I zespołem trenera Mariusza Puzio, a pozostali zawodnicy Juniorów i Juniorów Młodszych                 z trenerem Andrzejem Secemskim.  Cały czas jest dostępna siłownia i sala gimnastyczna, które są zlokalizowane na lodowisku, co pozwala na zwiększenie różnorodności zajęć treningowych i ich urozmaicenie.

Dodatkowo w ramach mikro cyklów treningowych zawodnicy i zawodniczki mają na stałe wkomponowane zajęcia regeneracyjne tj. odnowę biologiczną, które również odbywają się na lodowisku. Stałym elementem zajęć oprócz treningów grupowych, są zajęcia dla bramkarzy               i bramkarek pod kierownictwem trenerów Kadr Narodowych Tomasza Kowalczyka i Dominika Krausa.Ponadto uczniowie mieszkający                w internacie mają zapewnioną stałą opiekę 24H przez wykwalifikowaną kadrę opiekunów, nauczycieli i trenerów.

 

Trener prowadzący zespół: Sławomir Budziński

Trener asystent/bramkarzy: Łukasz Wieczorek